Lepiej zatrudnić tradycyjną księgową czy wybrać e-księgową?

Lepiej zatrudnić tradycyjną księgową czy wybrać e-księgową?

Obecnie żyjemy w świecie nowych technologii – nikt nie może temu zaprzeczyć. Jednak nowości wkradają się także w świat księgowości – wiele banków proponuje prowadzenie księgowości on-line, jako dodatek do firmowego konta. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czy jednak tradycyjna księgowość może być zastąpiona przez system. Przeczytaj go koniecznie!

Warto mieć wsparcie specjalisty
Zacznijmy od tego, że małe i średnie przedsiębiorstwa często rezygnują z usług fachowców chcąc minimalizować koszty. Dzieje się tak też z księgowością, a przecież wsparcie specjalisty w każdym biznesie jest niezwykle istotne. Pojawia się więc pytanie: dlaczego warto mieć własną księgową lub powierzyć rachunki zewnętrznym biurom? Gdyż samodzielne prowadzenie księgowości jest niebezpieczne, a nasza wiedza na temat rozliczeń jest znikoma. Jeśli program księgowy prowadzi nas krok po kroku, to do nas należy decyzja czy np. dane faktury możemy zaliczyć do kosztów. Ponadto to w zakresie obowiązków biura należy pilnowanie terminów płatności i wysyłania odpowiednich sprawozdań do instytucji finansowych.

Trzeba mieć wiedzę księgową
Tak naprawdę niewielu z nas wie, jaki sposób obliczania podatków powinien wybrać, a tylko nieliczni znają się na VAT marży czy amortyzacji sprzętu. W związku z tym warto skorzystać z pomocy osób, które dokładnie wiedzą, co jest dla nas najkorzystniejsze, często ratując firmy przed wysokimi opłatami. Przede wszystkim księgowe należą do kompetentnych osób, które swoim doświadczeniem mogą wesprzeć przedsiębiorców podczas kontroli – fachowo odpowiedzą na zadawane przez urzędników pytania, przygotują odpowiednią dokumentację. Pamiętajmy, że stoi za nimi wiedza, pozwól, żeby księgowa stanęła za Tobą.

Odpowiedzialność
Nie zapominajmy, że prowadzenie firmy wiąże się z wieloma obowiązkami – przedsiębiorca powinien skupić się na sprzedaży produktów lub usług, a nie kalkulowaniu i pilnowaniu terminów. Dlatego podpisując umowę z biurem rachunkowym właściciel zrzuca z siebie ciężar prowadzenia księgowości, ale przede wszystkim rozkłada odpowiedzialność za biznes. Księgowa przejmuje bowiem obowiązki prowadzenia rozliczeń, a wraz z nimi staje się odpowiedzialna za dopilnowanie wszelakich terminów finansowych.

Złoty środek
Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest nawiązanie współpracy z nowoczesnym biurem rachunkowym, które proponuje w swojej ofercie prowadzenie tradycyjnej księgowości podpartej technologią. Klient nie musi dostarczać dokumentów – przesyła je wirtualnie do swojego biura rachunkowego, a to odpowiednio je rozlicza. Dodatkowo biura powinny posiadać systemy księgowe, które pozwolą klientom monitorować miesięczne koszty.
 

Wskazówki i porady dla księgowych, kadr oraz informacje dotyczące działania i funkcjonowania biur rachunkowych.

ul. Szelągowska 29, Poznań

803 125 447

kontakt@micetime.pl