Mity na temat outsourcingu księgowości w średniej firmie!

Mity na temat outsourcingu księgowości w średniej firmie!

Co ciekawe, jak wynika z raportu przygotowanego przez firmę Grant Thornton, w Polsce jedynie 8% średnich i dużych firm zlecało kiedykolwiek obsługę księgową na zewnątrz. Otóż z 35 badanych krajów niższy współczynnik ma jedynie Malezja, gdzie outsourcing księgowy w dużych i średnich firmach prowadzi jedynie 6% przedsiębiorstw. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czego boją się polskie firmy przy outsourcingu usług księgowych. Przeczytaj go koniecznie!

Mit 1 - Zlecenie księgowości na zewnątrz to ryzyko utraty danych
Zacznijmy od tego, że jest wprost przeciwnie, gdyż firmy księgowe muszą zadbać o możliwość bezpiecznego przechowywania i archiwizacji danych. Dlatego znacznie częściej korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwalających na zabezpieczenie danych, tworzenie regularnie back-upów i umożliwienie dostępu do danych z każdego miejsca i o każdym czasie.

Mit 2 - Zlecenie księgowości na zewnątrz oznacza utratę kontroli
Niestety, ale firmy bardzo często boją się, że zlecając usługi księgowe, stracą kontrolę nad częścią firmy. Nie wiedzą one jednak o tym, że dobrze przemyślane wdrożenie outsourcingu pozwala zachować pełną kontrolę nad wszelkimi danymi, a nierzadko dodatkowo ułatwia korzystanie z nich. W związku z tym, przy wyborze partnera do outsourcingu warto zwrócić uwagę na to, jakie rozwiązania proponuje biuro rachunkowe i w jaki sposób firma zachowuje dostęp do danych i archiwum. Pamiętajmy o tym, że biuro rachunkowe z nowoczesnymi rozwiązaniami przechowywania dokumentów w chmurze czy na wysłanych serwerach z dostępem online, umożliwiające kontrolę nad obiegiem dokumentów nie tylko nie zmniejsza poziomu kontroli, ale pozwala go powiększyć.

Mit 3 - Wrażliwe dane są bardziej narażone na wyciek
Trzeba przyznać, że każde biuro rachunkowe musi zachować zasady bezpieczeństwa danych i zapewnić klientom pełne bezpieczeństwo. Dlatego też obawa o zwiększenie ryzyka wycieku wrażliwych danych jest nieuzasadniona – to właśnie w wewnętrznie prowadzonych procesach takie ryzyko jest większe ze względu na mniejsze nakłady na zabezpieczenia, jakie firmy prowadzą wewnętrznie.

Mit 4 - Jeśli prowadzimy księgowość wewnętrznie, to oszczędzamy
Niestety, ale poczucie lepszej kontroli nad kosztami procesów księgowych przy ich prowadzeniu wewnętrznie to częsty błąd firm z sektora średnich i dużych przedsiębiorstw. Choć wydaje się, że zlecenie księgowości na zewnątrz to spory koszt, to wziąwszy pod uwagę wszystkie zmienne – od konieczności zatrudnienia pracowników i związanych z tym kosztów pracy, poprzez konieczność zadbania o całą infrastrukturę, po ewentualne problemy – okazuje się iż outsourcing usług księgowych jest tańszym rozwiązaniem.

Wskazówki i porady dla księgowych, kadr oraz informacje dotyczące działania i funkcjonowania biur rachunkowych.

ul. Szelągowska 29, Poznań

803 125 447

kontakt@micetime.pl