Jak poradzić sobie z wyborem systemu finansowo-księgowego?

Jak poradzić sobie z wyborem systemu finansowo-księgowego?

Mówi się, że programy, które funkcjonują dobrze, nie są zmieniane. W związku z tym dobrze funkcjonujący program finansowo-księgowy powinien być jednak szczególnie istotny. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak działają systemy finansowo-księgowe. Przeczytaj go koniecznie!

Zmiana systemy finansowo-księgowego
Zacznijmy od tego, że ustawodawca dopuszcza co prawda zmianę systemu finansowo-księgowego w trakcie roku obrotowego, ale procedura jest obwarowana m.in. koniecznością przetestowania systemu pod kątem zapewnienia porównywalności danych z nowego systemu FK, z danymi, które pochodzą z dotychczasowego systemu. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór, biorąc pod uwagę także czynnik ekonomiczny - koszt zakupu czy wdrożenia nie zawsze będzie bowiem kosztem ostatecznym. Jednak do podstawowych atutów, które przemawiają za wykorzystaniem programów księgowych należą m.in.: oszczędność czasu, mniejsze ryzyko pomyłki w rozliczeniach z US, szybkie i mniej uciążliwe wypełnianie deklaracji podatkowych PIT i VAT, zgodność z aktualnymi przepisami czy właściwe zarządzenie firmą poprzez generowanie różnego rodzaju zestawień. Skupiając się na specyfice różnego rodzaju działalności, oprogramowanie księgowe może posiadać wiele dodatkowych funkcji i udogodnień, które zaprojektowano stricte pod potrzeby i preferencje jednostki.

Duże zróżnicowanie wersji
Okazuje się, że bogata oferta systemów finansowo-księgowych w obrębie jednego producenta może pozwolić na spore oszczędności. Ponadto jako docelowy użytkownik możemy zdecydować czy chcemy pracować na wersji podstawowej, czy też na wersji bardziej rozbudowanej. Natomiast jeżeli bardziej rozbudowanej, to o jakie moduły, a tych może być wiele - począwszy od automatycznego wysyłania deklaracji podatkowych, przez wsparcie dla transakcji zagranicznych, po pełną obsługę środków trwałych oraz związane z tym automatyczne księgowanie odpisów amortyzacyjnych. Ważne jest jednak, by oszczędzać z głową, bowiem producenci nierzadko blokują możliwość zakupu bardziej zaawansowanych modułów w podstawowych wersjach oferowanego oprogramowania.

Intuicyjność i prostota
Oczywiście systemy finansowo-księgowe są zazwyczaj narzucane „z góry”. W związku z tym warto zwrócić uwagę na intuicyjność i prostotę obsługi, mając na względzie chociażby komfort pracy zatrudnionych osób. Ponadto na łatwiejszą obsługę przełoży się nowoczesny i przejrzysty interfejs. Przyniesie on wymierną korzyść w postaci zwiększonej efektywności. Dlatego wybierając oprogramowanie, zastanów się również nad tym czy dane do programu mogą być wprowadzane przez osoby bez znajomości zagadnień księgowych. Pozwoli to na optymalizację struktur zatrudnienia w firmie.

Wskazówki i porady dla księgowych, kadr oraz informacje dotyczące działania i funkcjonowania biur rachunkowych.

ul. Szelągowska 29, Poznań

803 125 447

kontakt@micetime.pl