Jak wygląda rynek usług księgowych w Polsce?

Jak wygląda rynek usług księgowych w Polsce?

Trzeba przyznać, że rynek usług księgowych w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Natomiast deregulacja zawodu księgowego znacząco wpłynęła na kształtowanie się usług z tego zakresu. Pomimo, że ponad 70 tysięcy osób fizycznych zarejestrowało świadczenie usług księgowych, to powoli na rynku pojawiają się pierwsze próby konsolidacji tych firm. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego jak rynek usług księgowych w Polsce się porządkuje. Przeczytaj go koniecznie!

Bez księgowego ani rusz

Zacznijmy od tego, że w obecnych czasach trudno prężnie rozwijającym się firmom funkcjonować bez specjalistycznego wsparcia biur księgowych. Jednak kontakty z fiskusem, sprawy w ZUS-ie, inwestowanie, finansowanie działalności czy optymalizacja podatkowa to jedne z wielu problemów, z jakimi warto zwrócić się do swojego księgowego.

Problemowa deregulacja

Trzeba przyznać, że Polska Klasyfikacja Działalności definiuje działalność rachunkowo-księgową, razem z doradztwem podatkowym jako działalność profesjonalną, naukową i techniczną wymagającą wiedzy specjalistycznej. Jednak tak naprawdę dopiero od niedawna rękojmię należycie wykonywania tych usług gwarantował certyfikat księgowego, który wydawał Minister Finansów. Do tej pory bez niego nie można było wykonywać usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzić ksiąg podatkowych czy rozliczać małych firm z PIT-u bądź VAT-u.

Od dwóch lat rynek jest rozregulowany

Warto wspomnieć także o tym, że w 2014 roku weszła w życie deregulacja w zakresie wydawania certyfikatów księgowych. Musisz wiedzieć, że od tego czasu czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może wykonywać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw (między innymi przeciwko wiarygodności dokumentu). Ponadto należy mieć także wykupioną polisę OC (artykuł 76a ustęp 3 ustawy o rachunkowości). Teraz do prowadzenia ksiąg klientom nie potrzebna jest nawet polisa. Musisz jednak wiedzieć, że zmiany te nie objęły doradców podatkowych. Poza tym nadal obowiązują państwowe egzaminy na doradcę podatkowego i tylko osoby wpisane na listę doradców podatkowych mają prawo zarówno wykonywania zawodu, jak i też używania samego tytułu doradcy.

Dotkliwy spadek jakości

Niestety, ale w konsekwencji deregulacji, w dzisiejszych realiach biznesowych przedsiębiorca jest potencjalnie narażony na oferty świadczenia usług księgowych o mniejszej jakości. I chociaż z jednej strony zniknęło ograniczenie dla przedsiębiorców pragnących zostać księgowymi, z drugiej właśnie to ograniczenie odnosiło się do kryteriów merytorycznych, czyli w skrócie do jakości i rzetelności świadczonych usług. 

Wskazówki i porady dla księgowych, kadr oraz informacje dotyczące działania i funkcjonowania biur rachunkowych.

ul. Szelągowska 29, Poznań

803 125 447

kontakt@micetime.pl